Euro 2020 bracket and fixtures schedule

Check out all the fixtures, venues and kick-off times — plus ESPN schedule — for Euro 2020 and the knockout bracket.

Euro 2020: News and features | Standings | Squads | Live on ESPN | VAR watch | Pick ’em

What is the Euro 2020 format?

The 24 teams have been drawn into 6 groups of four nations.

The group winners and runners-up will advance to the knockout rounds, along with the four best third-placed teams.

It is then a straight knockout tournament, with extra time and penalties if necessary. There will be a round of 16, quarterfinals, semifinals and a final.

Fixtures, results and bracket

GROUP STAGE

Friday, June 11
Group A:
Italy 3-0 Turkey (Rome)

Saturday, June 12
Group A:
Wales 1-1 Switzerland (Baku)
Group B: Denmark 0-1 Finland (Copenhagen)
Group B: Belgium 3-0 Russia (Saint Petersburg)

Sunday, June 13
Group D: England 1-0 Croatia (London)
Group C: Austria 3-1 North Macedonia (Bucharest)
Group C: Netherlands 3-2 Ukraine (Amsterdam)

Monday, June 14
Group D: Scotland 0-2 Czech Republic (Glasgow)
Group E: Poland 1-2 Slovakia (Saint Petersburg)
Group E: Spain 0-0 Sweden (Seville)

Tuesday, June 15
Group F: Hungary 0-3 Portugal (Budapest)
Group F: France 1-0 Germany (Munich)

Wednesday, June 16
Group B: Finland 0-1 Russia (Saint Petersburg)
Group A: Turkey 0-2 Wales (Baku)
Group A: Italy 3-0 Switzerland (Rome)

Thursday, June 17
Group C
: Ukraine 2-1 North Macedonia (Bucharest)
Group B: Denmark 1-2 Belgium (Copenhagen)
Group C: Netherlands 2-0 Austria (Amsterdam)

Friday, June 18
Group E: Sweden 1-0 Slovakia (Saint Petersburg)
Group D: Croatia 1-1 Czech Republic (Glasgow)
Group D: England 0-0 Scotland (London)

Saturday, June 19
Group F: Hungary 1-1 France (Budapest)
Group F: Portugal 2-4 Germany (Munich)
Group E: Spain 1-1 Poland (Seville)

Sunday, June 20
Group A: Italy 1-0 Wales (Rome)
Group A: Switzerland 3-1 Turkey (Baku)

Monday, June 21
Group C: North Macedonia 0-3 Netherlands (Amsterdam)
Group C: Ukraine 0-1 Austria (Bucharest)
Group B: Russia 1-4 Denmark (Copenhagen)
Group B: Finland 0-2 Belgium (Saint Petersburg)

Tuesday, June 22
Group D: Czech Republic 0-1 England (London)
Group D: Croatia 3-1 Scotland (Glasgow)

Wednesday, June 23
Group E: Slovakia 0-5 Spain (Seville)
Group E: Sweden 3-2 Poland (Saint Petersburg)
Group F: Germany 2-2 Hungary (Munich)
Group F: Portugal 2-2 France (Budapest)

BRACKET – ROUND OF 16

Saturday, June 26
37- Wales vs. Denmark (Amsterdam; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
38 – Italy vs. Austria (London; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ABC

Sunday, June 27
39 – Netherlands vs. Czech Republic (Budapest; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
40 – Belgium vs. Portugal (Seville; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ABC

Monday, June 28
41 – Croatia vs. Spain (Copenhagen; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
42 – France vs. Switzerland (Bucharest; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Tuesday, June 29
43 – England vs. Germany (London; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
44 – Sweden vs. Ukraine (Glasgow; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

BRACKET – QUARTERFINALS

Friday, July 2
45 – Croatia or Spain vs. France or Switzerland (Saint Petersburg; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
46 – Italy or Austria vs. Belgium or Portugal (Munich; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Saturday, July 3
47 – Wales or Denmark vs. Netherlands or Czech Republic (Baku; noon ET, 6 p.m. CET) – ESPN
48 – England or Germany vs. Sweden or Ukraine (Rome; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ABC

BRACKET – SEMIFINALS

Tuesday, July 6
49 – Winners Match 45 vs. Winners Match 46 (London; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

Wednesday, July 7
50 – Winners Match 47 vs. Winners Match 48 (London; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

BRACKET – FINAL

Sunday, July 11
Winners Match 49 vs. Winners Match 50 (London; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET) – ESPN

ESPN

Share This Post

Post Comment